Skip to main content

Technologia światłowodowa zrewolucjonizowała nasze podejście do przesyłania danych. Pokazała, że może odbywać się ono zaskakująco szybko i bez zakłóceń. Nic więc dziwnego, że staje się coraz popularniejsza i wykorzystywana w wielu różnych dziedzinach. Sprawdźmy więc, co warto wiedzieć o światłowodach i gdzie możemy je znaleźć. Niektóre z zastosowań tej technologii mogą bowiem wydawać się nieco zaskakujące.

 

Krótko o światłowodach

 

Światłowody to nic innego jak specjalny rodzaj okablowania, który zamiast energii elektrycznej w swoim wnętrzu przewodzi wiązkę światła. Dzieje się tak dzięki wyjątkowemu rdzeniowi z włókna szklanego lub specjalnego tworzywa sztucznego, które przewodzi światło. Obecnie wyróżniamy dwa rodzaj światłowodów – jednomodowe, w których wiązka światła przemieszcza się bez odbijania, oraz wielomodowe, w których wiązka światła rozdziela się na wiele części, które odbijają się od płaszcza światłowodu. To, co łączy wszystkie światłowody, to doskonała prędkość przesyłu sygnału oraz fakt, że może być on transportowany na znaczne odległości. Więcej na temat technologii światłowodowej oraz jej możliwości przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.

Światłowody, a nowe technologie

 

Specjaliści zgodnie twierdzą, że nowoczesne technologie będą opierać się na świetle. To zresztą już się dzieje. Obecnie światłowody stanowią ważny element wielu nowoczesnych technologii. Wśród nich wymienić możemy między innymi systemy wykorzystywane w lotnictwie i kosmonautyce. Cały czas pracuje się nad budową czujników, które zwiększyłyby bezpieczeństwo np. w kopalniach, a które opierać mają się właśnie o światłowody. Warto również wspomnieć o tym, że tzw. bioczujniki światłowodowe wykorzystywane są też w kontroli żywności. Co więcej, badania nad możliwościami wykorzystania światłowodów wciąż trwają. Możemy więc mieć pewność, że jeszcze nie raz zaskoczy nas kolejna technologia na nich oparta.

Inne zastosowanie światłowodów

 

Czy to już wszystkie branże, w których wykorzystujemy światłowody? Okazuje się, że nie. To nowoczesne okablowanie towarzyszy nam każdego dnia oraz jest wykorzystywane również w… obronności. Jako ciekawostkę warto dodać, że coraz częściej światłowody wykorzystywane są np. do sterowania pociskami. Wśród innych zastosowań światłowodów, z których często nie zdajemy sobie sprawy, wymienić możemy ich obecność w naszych komputerach. W oparciu o światłowody buduje się wewnętrzne sieci komputerowe, wykorzystywane są one również do przesyłu danych np. pomiędzy serwerami. Ze światłowodów korzystają również stacje telewizyjne – dzięki szybkości przesyłu danych oraz swojej lekkości światłowody doskonale sprawdzają się w terenie podczas nagrań „na żywo”.

Światłowody zapewniają również bezpieczeństwo górnikom. Jak zostało wspomniane, w ich przypadku nie ma ryzyka występowania spięć czy wyładowań, dzięki czemu nie spowodują wybuchu w niebezpiecznym środowisku, jakim jest kopalnia. Stąd też wykorzystuje się je w czujnikach dymu. Czujniki oparte o działanie światłowodów wykorzystywane są także w zaporach wodnych. Sprawdzają się doskonale, ponieważ są czułe na naprężenia i wykrywają nacisk wody na zaporę. Mogą również chronić nasze bezpieczeństwo – wykorzystywane są bowiem w zaawansowanych systemach antywłamaniowych oraz systemach IP.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach praktyczne wykorzystanie światłowodów obejmuje wiele dziedzin życia i pozwala na rozwój technologii, która ułatwia nam codzienność. Cieszy więc fakt, że dostęp do sieci światłowodowych staje się coraz powszechniejszy i tańszy. Każdy z nas zasługuje przecież na wysoką jakość i bezawaryjność usług telekomunikacyjnych.